Dunje lekovita svojstva

Dunje lekovita svojstva i ukusni recepti

Plod dunje sličan je jabuci i kruški, prilično je tvrd sa trpkim ukusom. Međutim, ne verujte glasinama da se dunja jede samo kuvana. Ona ima veoma prijatan i prilično delikatan ukus, blago slatkast. Slobodno je isecite na tanke kriške i uživajte u ukusu, boji i aromi.

Obična dunja (latinski naziv: Cidonia vulgaris) – jedini predstavnik roda Cidonia je drvo, koje raste u visinu od 1,5 do 4 m. Prirodno raste na Kavkazu i u centralnoj Aziji, ali se gaji u Evropi, Severnoj i Južnoj Americi, Severnoj Africi, Okeaniji, pa čak i u Australiji.

Dunja cveta u maju, a donosi plodove u septembru i oktobru. Kao i svi predstavnici rozacea sorti, cvetovi dunje su vrlo dekorativni – veliki do 5 cm u prečniku, pravilnog oblika, svetlo roze boje.

U nastavku ćete saznati koje sorte dunje izabrati, kako je pravilno kuvati i koja korisna svojstva imaju plodovi ove biljke.

Sorte dunje

Postoji vrlo malo sorti dunja, u poređenju sa sortama jabuka i krušaka, svega nekoliko desetina, a razlike među njima su prilično beznačajne. Mogu se međusobno razlikovati po boji, vremenu cvetanja i plodonošenja, obliku i nijansi plodova – od limuna do tamno žute boje, ponekad sa blagim rumenilom.

Ukus svih sorti dunje je približno isti. Samo se stepen zasićenja blago razlikuju. Međutim, neki stručnjaci veruju da su najslađe sorte centralnoazijske. Najpoznatije su sledeće sorte dunje: Zolotistaia, Kaunchi-10, Krasnoslobodskaia, Teplovskaia, Collective, francuska sorta Anzherskaia.

Kako se koristi dunja

Prilikom kupovine dunje birajte svetlo žute plodove, zelenkaste su nezrele i možda nikada neće sazreti. Čuva se kao i jabuka – u frižideru, u odeljku za povrće ili na balkonu ili lođi koji se ne smrzavaju. Štaviše, što duže stoji, dunja će postati mekša, aromatičnija i ukusnija. Ne plašite se kupovine smrznute dunje – nakon mraza postaje mekša i sočnija.

Lekovita svojstva dunje

Sveži plodovi dunje pravo su skladište vitamina i biološki aktivnih supstanci: provitamina A, vitamina C, E, B1, B2, B6, PP, fruktoze, glukoze, jedinjenja pektina, kiselina – limunske, jabučne i tartronske, soli kalijuma, kalcijuma, gvožđa, fosfora i bakra. Istovremeno, plodovi dunje mogu biti prilično veliki, od 200 do 700 g. Kada jedete dunju ona ne dozvoljava taloženje masti, sprečavajući preradu ugljenih hidrata iz hrane u sopstvenu masnoću tela.

Pažnja! Štetno je konzumirati mnogo plodova dunje, a kod enterokolitisa i čira na želucu i dvanaesniku, ovaj proizvod će morati biti potpuno eliminisan iz jelovnika. Trudnicama je takođe bolje da se uzdrže od jedenja sveže dunje, ali džemovi, kompoti i konzerve će im koristiti.

Kako se koriste dunje za zdravlje?

Sok od dunje ima antiseptičko i restorativno dejstvo, preporučuje se za anemiju (nedostatak gvožđa), oboljenja gastrointestinalnog trakta, kardiovaskularne i respiratorne bolesti. Postoje preporuke da se koristi kod astme. I ono što može biti zanimljivo za muškarce – sok od dunje pomaže čak i kod mamurluka.

Osim samih plodova, u medicinske svrhe koriste se cvetovi, semenke i grančice dunje. Grane dunje mogu se skuvati i koristiti kao tečnost za ispiranje usta kod bolesti desni. Čorba od cvetova dunje koristi se za lečenje želuca. Pire od kuvanih dunja koristi se za bolesti jetre.

Od sušenih semenki dunje (na +40° do +50°) pripremaju se čajevi za lečenje kašlja i losioni za očne bolesti.

Takođe, izvarak semena dunje može se koristiti kao kozmetički proizvod za pripremu antiseptičkih maski za lice. Maske za lice od pulpe dunje su veoma popularne u Rusiji. Da biste to uradili, narendajte dunje na sitno rende i nanesite tanak sloj na lice. Kao dodatne sastojke, možete dodati biljno ulje, žumance i skrob. Maska od dunja se drži na licu 7 do 20 minuta, a zatim se ispere mlakom vodom.

Recepti od dunja

Sveži plodovi dunje mogu se čuvati do 5 meseci. A najčešće se kuvaju ili peku, pravi se žele, marmelade, kompoti, sokovi i kandirano voće. Zanimljivo je da reč marmelada potiče od portugalskog naziva za dunju – marmelo. To potvrđuje i činjenica da je prvobitna marmelada u toj zemlji zapravo bila – džem od dunja.

Dunja osim slatkih jela, služi i kao odličan dodatak mesu. Tako se koristi u mnogim nacionalnim jelima, posebno u kuhinjama Kavkaza i Centralne Azije. Meso kuvano na posebnim ražnjićima od grana dunje ima poseban jedinstven ukus.

Pre kuvanja dunje je potrebno dobro oprati i očistiti od naslaga, što ponekad izaziva kašalj pa čak i alergije, najbolje je da alergičari odstrane celu kožu sa ove biljke. Seme, stabljika i jezgro se uklanjaju.

Dunje u rerni

Za malu čajanku možete u žurbi napraviti divan desert: izvadite semenke iz dunje i na njihovo mesto stavite puter sa medom i đumbirom, nakon čega se sve ovo peče u rerni. Verujte nam, vaši gosti će biti presrećni!

Dunje u rerni

Kompot od dunja sa đumbirom

Osim ovog jela, možete skuvati i kompot ili džem od dunja kojem obavezno dodajte đumbir. Pored toga dunja se odlično slaže sa jabukama i kruškama.

Dunja u supama i čorbama

Supe i čorbe na bazi mesa kada se kuvaju sa dunjama dobijaju neverovatan ukus i aromu. Osim toga, dunja se često nalazi u pilavu u svojoj domovini. Dunje se dodaju istovremeno sa šargarepom, a stavlja se najviše u istoj količini kao i meso. Sa dunjama možete dinstati svinjetinu ili začinjenu piletinu. Ovo se inače često radi u Azerbejdžanu – u supu sa jagnjetinom stavljaju kriške dunje, ona postane providna, a njena kiselina neutrališe sadržaj masti u jelu.

Patka sa dunjom

Kinezi pripremaju patku punjenu dunjom, pa možete i to da isprobate. Potrebni sastojci su: 2 dunje, so, biber, med, 1 patka težine 2-2,5 kg.

Patku natrljajte solju i biberom, pa je premažite medom. Napunite je kriškama dunje, stavite u rernu i pecite 1,5 sat. Povremeno je prelivajte sokom koji se nalazi na dnu posude za pečenje.